Kövess Facebookon is! 😊
Spicy
A Spicy-ra nagyon kíváncsi voltam, mert Győri Zoli játékáról van szó, aki - úgy gondolom - úttörője a társasjátékok népszerűsítésének. 2017-ben kezdtem ezt a hobbit, és akkor még igencsak szűk körben beszélhettünk a társasjátékozásról, különösen a modern társasjátékokról. A magyarul fellelhető információk a magyarul kiadott társasjátékokról igen minimálisak voltak. Mára azonban eljutottunk oda, hogy az országban sokkal elterjedtebb hobbi a társasjátékozás, mint mondjuk 8 évvel ezelőtt. Tudom, ez sok társas-szerető ember nagyon sok munkájába került: kezdve a kiadóktól, a hobbi szerelmesein át a klubalapítókig, blogolóktól a youtubereken átívelve, és a gombamód kialakuló, célirányosan társasjátékot áruló webshopokig. Persze nem mondom, hogy nem futok bele én is néha még abba, hogy amikor elmondom, társasjátékozok, akkor furcsán néznek rám... de megszoktam, ez régen sem volt másképp. De mindezek ellenére mikor kijött a Spicy, akkor én néztem furcsán, hogy ez most milyen grafika? Ez az érzés egészen odáig tartott, míg kézbe nem kaptam a saját példányomat. Merthogy onnantól beleszerettem! Valóban nem szokványos a grafika, de pont ezért imádnivaló! Kilóg a tömegből, kikiabál belőle, hogy "Ide nézz! Itt vagyok, én kellek neked!". Figyelemfelkeltő, és merész. 🐅 Csodaszépek a kártyák a fekete, arany, fehér, piros, kék kombinációkkal a hátlapokon, és maguk a tigrises-fűszeres lapok is egyediek, látványosak. Már csak ezért is érdemes levenni a polcról, de ha a játékélményt is hozzávesszük, akkor meg pláne!
A Spicy egy blöffölős kártyajáték. A lényege az, hogy mihamarabb megszabadulj a lapjaidtól úgy, hogy ne kapjanak hazugságon. Most mondd azt, hogy nem hangzik jól! 😁 Először csak ketten próbáltuk ki Zsolttal, és nekünk már úgy is nagyon tetszett, de amikor volt alkalmunk kipróbálni öten, majd hatan... hát úgy meg fergeteges volt! Legutóbb heten játszottuk, amin már érződött, hogy sok (lévén maximum 6 főig ajánlott), de még akkor is tartotta magát a játék, és vitte a hangulatot. Olyan még nem volt, akinek mutattuk, és ne tetszett volna. Ez egy joker játék. Nyilván ha kb. idegenek játszanak együtt, lehet nehezebben indul meg, mivel itt meg kell kérdőjelezni a másik ember kijelentését, de ha eléggé nyitottak vagytok rá, akkor ezzel nem lehet mellélőni!
Az előkészület abból áll, hogy megkeverjük a fűszerkártyákat, és mindenkinek osztunk belőle hatot. A maradék kártyákat képpel lefelé tesszük jól elérhető helyre, ez lesz a húzópakli, majd a világvége kártyát beszúrjuk a pakliba a mérce szerint. A piros hátoldalú kártyákat az alap játéknál nem kell használni, így félretesszük. A trófeakártyákat is az asztalra helyezzük képpel felfelé. Aztán kezdődik a játék. A kezdőjátékos letesz egy kártyalapot a kezéből képpel lefelé az asztal közepére, és mond egy fűszert, és egy számot. A játékban háromfajta fűszer szerepel: vaszabi, bors, csili. Mindegyik 1-10-ig van megszámozva, s összesen háromszor szerepel minden kártya a pakliban. Tehát 3 db vaszabi egyes, három darab vaszabi kettes, három darab csili 10-es, és így tovább... Amikor valaki új kört kezd (nincs kártya az asztal közepén - ilyen a kezdő kör is), csak egyes, kettes, vagy hármas számot lehet bemondani. Ettől függetlenül azt raksz le, amit akarsz. Hiszen más az, hogy mit mondasz, és más, hogy valóban mit tettél le. A lényeg, hogy ne kapjanak rajta a blöffölésen. Ha azt mondja a kezdőjátékos, hogy csili kettő, akkor innentől kezdve mindenki más csak ezt a fűszert mondhatja, és egy olyan számot, ami az előzőleg elhangzott számtól nagyobb. Pl.: csili öt. Számokat kihagyni, és átugrani ér. Ha valaki nem szeretne kártyalapot letenni, akkor passzol, és felhúz egy lapot a húzópakliból, majd a következő játékos jön. A tizes szám kimondása után mindig csak egyet, kettőt, vagy hármat lehet mondani, és a fűszer még mindig változatlanul - a példánál maradva - csili.
Egészen addig megy ez így, míg valaki úgy nem dönt, hogy ő nem hiszi el, amit a másik játékostárs mondott. Bárki, bármikor, bármelyik játékost kihívhatja, nincs olyan megkötés, hogy csak a mellette ülő kérdőjelezheti meg. Ilyenkor annyi a teendő, hogy ráhelyezzük a kezünket a legutóbb bedobott kártyalapra, és azt mondjuk, hogy nem hisszük el, hogy az a kártyalap... Mit nem hiszünk el? Hogy csili, vagy hogy tizes? Csak az egyik állítást kérdőjelezhetjük meg. Miután ezt kimondtuk, megnézhetjük a legfelső lapot. Amennyiben nekünk volt igazunk, megkapjuk az összes lapot középről, és magunk elé tesszük - a játék végén minden egyes lap egy pontot ér nekünk. Akit pedig blöffölésen kaptunk, ő húz két kártyalapot a húzópakliból.
Amikor valaki az utolsó lapját játssza ki, be kell azt jelentenie. Amennyiben sikerül megszabadulni az összes lapjától, megkapja az egyik trófeakártyát. A játék akkor ér véget, ha valaki két trófeakártyát bezsebelt, vagy ha mindhárom trófeakártya gazdára lelt, vagy ha elértünk a világvége kártyáig.
Mindezek mellett még szám-dzsóker, és fűszer-dzsóker kártyák is szerepelnek a pakliban, amelyek segítenek minket, ha jókor dobjuk be őket. És még nem is beszéltem az extra kártyákról! Mindent összevetve, ez egy igazán jó party játék, tegyetek vele egy próbát! 💙
dzsóker kártya mindig veszít ha kétségbe vonják?
VálaszTörlésnem, mert rosszul értelmeztem a kihívást
TörlésNem. A szám dzsóker bármilyen számot helyettesít, a fűszer dzsóker pedig bármilyen fűszert. Attól függ, mit vonnak kétségbe.
Törlés