Monopolis
A Monopolis Pierrot nevéhez fűződik, és nemrég jelent meg a Compaya kiadó gondozásában. Nagy örömünkre a Jézuska meglepett minket a Monopolis társasjátékkal! Hamar asztalra is tettük, és nekiültünk a játékszabálynak. Viszonylag kevés szabállyal dolgozik, könnyen megérthető, tényleg családi játék. Az építménylapkákat számaik alapján szétválogatjuk, majd csoportonként összekeverjük őket, és a beszerző tábla megfelelő sávjához helyezzük. A piros, és a narancs hátoldalú nyersanyag kártyalapokat is megkeverjük külön-külön, majd a helyükre tesszük, és felhúzunk 3-3 kártyalapot, melyet a beszerző tábla alsó sávjához helyezünk.
Az igénylőlapkákat, miután megkevertük, a húzózsákba tesszük, és a kis szürke kockákat is a közelébe helyezzük. Magunkhoz veszünk egy játékostáblát, a színünknek megfelelő játékos jelölőket, melyeket elrendezünk a játékostáblánkon, majd húzunk egy nyersanyagkártyát a pakliból. A kártyán lévő nyersanyagot a játékos táblánk erre szolgáló részén jelöljük, majd a húzott kártyát visszakeverjük a pakliba.
A játékostér kialakítása azzal kezdődik, hogy a Várkastély kezdő lapkát letesszük középre, és mindegyik oldalához húzunk egy igénylapkát. Ez fogja meghatározni, milyen nyersanyagokat kell összegyűjtenünk, hogy azt az igénylapkát megnyerjük, és a helyére egy építménylapkát tehessünk. Ahhoz, hogy építménylapkát tudj elvenni és letenni, nyersanyagokra lesz szükség. Amikor megvásárolsz egy-egy nyersanyag kártyát, vagy Lisa (Joker) kártyát, akkor a tábládon előre tolod abban a sorban a nyersaanyag jelölődet. Így láthatod, melyikből mennyivel rendelkezel, s milyen értékű építménylapkát tudsz majd abból letenni. A saját körünkben két akciónk van, vásárlás, és/vagy építkezés. Eldönthetjük, hogy mindkét akciónkért nyersanyagkártyát vásárolunk, avagy vásárolunk, és építkezünk, vagy kétszer építkezünk. Nem biztos, hogy érdemes mindig a nagyobb értékű építménylapkára rámenni, mert hamar elfogynak a házikóink, és lehet nem elegek a pontjaink az első helyhez (a játékszabály is figyelmeztet erre, de én azért kitapasztaltam, biztos, ami biztos alapon - na meg hogy releváns tapasztalatokról tudjak írni népes olvasótáboromnak 😀). Ahhoz, hogy építménylapkát helyezzünk le, be kell fizetnünk a megfelelő mennyiségű nyersanyagot, és aszerint vehetünk el építménylapkát, amelyre lehelyezés után azonnal ráteszünk egy házikót is saját színben (négyes építménylapkánál kettőt).
Az igénylapkáknak külön típusai vannak. Van, amelyiken 4 nyersanyag szerepel, van, amelyiken csak három. Amikor olyan igénylapkát teljesítesz, melyhez négy nyersanyag kell, akkor egytől hatig te választhatod ki, mely építménylapkát szeretnéd letenni. Amikor olyan igénylapkát teljesítesz, melyen 3 igény látható, akkor csak az egyes, kettes, és hármas építménylapka közül választhatsz. Ha pedig bármelyik igénylapka kettő egyforma nyersanyag igényét teljesíted, akkor egyes, vagy kettes építménylapkát vehetsz el. Az építménylapkákon, ahogy a türkiz igénylapkákon is, vannak különböző ikonok még, amik a játék végén pontokat érnek, érdemes ezekre is figyelni A szürke kockákkal plusz megbolondítjuk kicsit a játékot, miszerint egyes lapkák bizonyos másik lapkák mellett még több pontot érnek - a lakónegyed többet ér, ha üzleti negyed van mellette. A férjem azonnal ráérzett erre a "fűszerre", nekem - szokás szerint - kellett pár játék, de mostanra megy, mint a karikacsapás! 😎 Ahogy bővül a játéktér, egyre több lehetőségünk van építgetni, mert ha szerencsénk van, sok különböző igénylapka kerül játékba. Jut eszembe, egy nagyobb húzózsák jó lett volna, mert a jelenlegiben kicsit nehézkesen férnek el az igénylapkák.
Teljességében nézve tetszett, mindenképpen polcon marad, a szerző, Marosi Z. Tamás másik szuper családi játéka, a Roundforest mellett. Ajánlom nektek is kipróbálásra a Monopolist, ha eddig még nem tettétek! 😎
Megjegyzések
Megjegyzés küldése