The Castles of Burgundy
Régi vágyam volt a The Castles of Burgundy társasjáték, és 2021-ben meg is kaptam a 2019-es, új, feljavított megjelenésű, plusz tizenegy kiegészítővel rendelkező játékot. Az eredeti játékot 2011-ben dobták piacra. Sajnos magyarul nem jelent meg, de szerencsére nyelvfüggetlen játékról van szó, így csak egy magyar szabályt kell keríteni hozzá, ha nem megy perfekt az angol. Az én vágyott Burgundy-m felkerült szépen a rég kialakított helyére, és türelmesen várta, mikor vesszük le egy játék erejéig.
Erre sajnos elég sokára került sor, mivel újat tanulni nem minden játékest alkalmával van energiánk. Egy új szabály elolvasása, értelmezése, játék kipakolása, esetleg szabálymagyarázó videó megnézése, és egy party lejátszása több órát vesz igénybe, pláne, ha összetett az a társasjáték. De mint mindennek, ennek is eljött egyszer az ideje, és kiderült, hogy nem kellett volna eddig halogatni a kipróbálást, mert egyáltalán nem bonyolult játékról van szó!
Persze nem mindegy, ki mióta van benne a társasjátékos hobbiba, mert a fejlődés lépcsőfokait nem lehet elkerülni. Nyilvánvalóan aki most esik bele ebbe a szerelembe, nem a Pulsar 2849 társassal fogja kezdeni. Ha így tenne, valószínűleg elmenne a kedve az egésztől. Mint mindenre igaz, itt is a fokozatosság a kulcs, és hogy az alapoktól induljunk. Kicsi, egyszerű szabályrendszerrel dolgozó, kevés alkatrészt használó társassal kezdjünk, és onnan építkezzünk felfelé.
Azt akarom ezzel mondani, hogy mikor megkaptam ezt a játékot, a legösszetettebb társasunk is megállt a BoardGameGeek 3,3-as szintjén. Ma már összetettséget illetően súroljuk a négyest. Szerencsére nem hajt a tatár, ráérünk, ezért kiélvezzük a társasjátékok adta felhőtlen, boldog szabadidőtöltést.
A The Castles of Burgundy azért is volt a listámon többek között, mert kockahasználó játék, és Zsolttal rajongunk az ilyen játékokért! A játékban rengeteg a lehetőség, mert van szóló módja, és csapatjátékos módja is! A kiegészítőkből pedig ti döntitek el, miket pakoltok még bele. Mi a kocsmák kiegészítőjét egyszer próbáltuk, aztán onnantól kihagytuk, mert sokat könnyített a játékon, és azt nem akartuk. A többi viszont nagyon tetszett, pláne a kereskedőutak. 😃 Még több izgalmat visz a játékba, szeretjük. De hogy az elején kezdjem, a hercegségedet kell beépítened, nem akárhogyan. A kockáiddal kidobott érték szerint van lehetőséged elvenni a játékostábla megfelelő helyéről hexalapkát, majd azt a saját játékostáblád (hercegséged) kulcs mezőjére tenni, mert utána egy újabb akció lesz, hogy a kockád dobott értékének megfelelő értékre (és persze a megfelelő színre) helyezd a hexalapkát. Ráadásul fontos kikötés, hogy csatlakoznia kell egy már lerakott hexalapkához, ami nem könnyíti meg a helyzetet. Ha sikerül munkásjelzőt szerezned, azzal módosíthatod a kockád értékét. A bányák pénzt adnak a fordulók végén, ami többek között arra is jó, hogyha középről fekete hátlapú hexa lapkát szeretnél vásárolni, kocka felhasználása nélkül. Illetve a hexalapkák különböző bónuszokat, lehetőségeket adnak még számodra vagy azonnal, vagy a játék végén, vagy egyszer, vagy folyamatosan. Amikor árulapkát sikerül szerezned, azokat eladhatod, és pontokat szerezhetsz, illetve pénzt. Az első pár játék közben biztos, hogy sokat kell lapozgatni a játékszabályt, hogy melyik lapkának mi a hatása, mert nem mindig egyértelmű az ikonográfia, de könnyen bele lehet jönni. Ha már begyakoroltuk, akkor egy óra alatt simán lejátszható két fővel. Nálunk az egyik kedvenc! 💚
Megjegyzések
Megjegyzés küldése