Szénre fel
A Szénre fel (2013) című társasjáték Wolfgang Kramer és Michael Kiesling játéka. Nálunk inkább Kiesling játékok vannak, mint például a Mennyei ser, az Azul sorozat tagjai, vagy amit szintén ők ketten alkottak, a Reworld. A Szénre fel évek óta a polcunkon van, bár amiért sok játékunk van, ritkán kerül elő. Pedig kellemes kis családi játék, nem az az agyégetős euró. A szabálykönyv pár oldal, jól magyaráz, érthető, logikusan felépíttett. A blogcikk írásakor éppen nem kapható már kereskedelmi forgalomban, de kéz alól még akár ki is lehet fogni egyet. Más kérdés, hogy vajon mennyiért?
Szénbánya tulajdonosként a mi felelősségünk a csillék gyártása, azok föld alá juttatása, és minél több szén kitermelése a tárnákból. Ehhez megbízásokra lesz szükség, amiket aztán teljesíteni is kell, hogy pontokhoz jussunk. Ki kell termelnünk a megrendelés kártyánkon szereplő különböző fajta szenet (sárga, barna, szürke, és fekete színű van), aztán felhozni az aknák különböző szintjéről, kipakolni, majd leszállítani a kártyán szereplő szállítási eszközzel, mert még az sem mindegy. 18 munkásunk van, őket pakolgatjuk le az akcióhelyekre, melynek öt lehetséges területe van: a tárnabővítés, a bányászat, szállítmányozás, pénzszerzés, és a rendelésfelvétel.
Viszont ha már van ott munkás, ahová menni szeretnénk, függetlenül attól, milyen színű, el kell venni onnan, és a Kantinba tenni. Ezután mehetünk csak arra a munkaterületre úgy, hogy eggyel több munkást teszünk le oda, mint amit most elraktunk onnan a Kantinba. Így eléggé szűk tud lenni a játék, okosan kell felhasználni a munkásokat, mert a 18 darab csak elsőre tűnik soknak. Amikor elfogytak a munkások, lejárt a műszak, és a pontozási fázis jön. Ekkor minden már leszállított rendeléskártyát pontozunk a műszakóra cikkelyei szerint.
Miután ez megtörtént, visszavesszük a munkásainkat, és jöhet a következő forduló. A műszak vége pontozási fázisban mindig lepontozzuk az összes addig sikeresen kiszállított megrendeléskártyánkat a műszakóra cikkelyei alapján. Összesen három műszak van, és a harmadik vége egyben a játék vége is. Ha van lehetőségetek rá, mindenképpen ajánlom kipróbálni, mert jól összerakott társasjáték! 😎
Megjegyzések
Megjegyzés küldése